RUKİYE SÖĞÜT - KLİNİK PSİKOLOG, PSİKOTERAPİST

Rukiye Söğüt, 2004-2014 yılları arasında İngiltere'de yaşamış ve 2014 yılında İstanbul'a yerleşmiştir. Psikoloji lisans eğitimini City University of London'da tamamlayan Söğüt, yüksek lisans eğitimini University of East London'da Toplum ve Klinik Psikolojisi üzerine gerçekleştirmiştir. Bugüne kadar, bilişsel davranışçı terapi, aile terapileri, psikodinamik psikoterapileri alanlarında çok sayıda eğitim ve workshopa katılmıştır. Yüksek lisans eğitimi boyunca ergenlik çağında bulunan bireyler ile çalışmalar gerçekleştirmiştir. Aileler ve ergen bireyler arasında zayıflamış bağların ve ilişkilerin tekrar düzelmesi için aracılık rolü yürütmüş; aile bireylerinin yeniden iletişim sağlayabilmeleri için destek sunmuştur. Ergen bireylere yönelik sunulan Okul-Sosyal Hizmetler-Psikolog – Aile ortak çalışmalarına katılmıştır. İngiltere’de yaşadığı süre boyunca ise farklı kültürlere sahip bireylerle çalışma fırsatı bulmuştur. Klinik Psikolog Rukiye Söğüt, İngiltere’de geçirdiği yıllarda çok sayıda Türk ve İngiliz STK’larında çalışmış ve bu sayede alanıyla ilgili derin tecrübeler edinme fırsatı bulmuştur. Örneğin; İngiltere’de faaliyet sürdüren Türk STK’sı kapsamında İngilizce konuşamayan danışanlara danışmanlık hizmeti vermiştir. Bunun yanı sırada entegrasyon ve buna bağlı diğer problemler ile çeşitli sorunlar yaşayan çok sayıda danışana danışmanlık hizmeti sağlamıştır.

 

Bunların dışında İngiltere’de lisans ve lisansüstü eğitimleri sırasında, City University ve University of East London'da gerçekleştirilen çok sayıda akademik çalışma ve araştırmalara araştırma ve statistik görevlisi sıfatıyla önemli katkılar sağlamıştır.

 

Rukiye Söğüt şu an da İstanbul’da faaliyet gösteren özel bir anaokulu da psikolog olarak çalışmalarını sürdürmekte olup bunun dışında ebeveynlere yönelik koruyucu psikoloji konusunda seminerler vermektedir. Ayrıca birey, çocuk ve ailelerle danışmanlık hizmeti sürdürmektedir. Evli ve iki çocuk annesidir.

Eğitimler ve Sertifikalar

2015-2017 Virginia Satir Aile Terapisi Eğitimi

2015-2016 Deneyimsel Oyun Terapisi Eğitimi

2015-2016 Davranışsal Bilişsel terapisi Workshopları

2011- 2013 Klinik ve Toplum Psikolojisi Lisansüstü Derecesi. East London University; London/UK. MSc in Clinical and Community Psychology

2010- Emzirme Danışmanlığı Seminerleri. La Leche League GB- Hamburg/Germany 2006 – 2010 Psikoloji Lisans Derecesi. City University, London/UK 2007 – 2008 Tercumanlık Sertıfıka Programı. CALAT Croydon Adult Learning and Training, Croydon/UK Community Interpreting - Essential Skills & Knowledge 2005 – 2006. Psikolojiye Hazırlık Kursu. University of East London, London/UK Foundation year in Psychology 2004 – 2005 Ingılızce Kursu. Guildford College, Guildford/UK English Studies, IELTS exam preparation

Randevu Talep Formu