Oyun Terapisine Duyu Bütünleme Perspektifinden Bakış


PROGRAM:

 Duyu bütünleme, çevreden ve vücudumuzdan gelen duyusal bilgilerin, fonksiyonel ve adaptif cevaplar oluşturabilmemiz için bir araya getirilip işlendiği beynin temel nörofizyolojik bir sürecidir. Duygusal, motor, sosyal ve bilişsel bütün davranışlarımız bu sürecin temel sonucudur. Duyu bütünleme bozuklukları, beynin duyusal bilgileri uygun bir şekilde işleme, birleştirme ve uygun cevap çıkarama basamaklarının biri veya birçoğunda meydana gelen problemlerdir. Çocukların günlük yaşamdaki birçok zorluğu beynin bu temel fonksiyonundaki zorluklar ile ilişkili olabilir. Bu yönüyle çocuklar ile çalışan bütün profesyonellerin duyu bütünleme fonksiyon ve disfonksiyonlarının farkında olması oldukça önemlidir.

EĞİTMENLER:

Aile ve Oyun Psikoterapisti Öğretim Görevlisi. Elif ERKAN 

Pediatrik Fizyoterapist ve Nörofizyolog Dr. Aymen Balıkçı

KİMLER KATILABİLİR?

Psikoloji bölümü öğrenci ve mezunları
Psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü öğrenci ve mezunları
Psikoloji master öğrenci ve mezunları
Klinik psikoloji yüksek lisansı yapanlar
Psikoloji ile ilgili alanlarda yüksek lisans yapmış olanlar
4 yıllık çocuk gelişimi, okul öncesi bölümü son sınıf öğrenci ve mezunları

4 yıllık Fizyoterapi ve Ergoterapi Mezunları ve son sınıf öğrencileri

ATÖLYE EĞİTİM TARİHİ:

28-29 Eylül 2019

ATÖLYE EĞİTİM SÜRESİ :

2 gün 16 saattir

ATÖLYE EĞİTİM İÇERİĞİ :

Oyun Terapisine Duyu Bütünleme Perspektifinden Bakış

  • Beynin  duyu bütünleme fonksiyonu
  • Davranışların duyusal kökeni
  • Bağlanma, travma olan çocuklarda duyu bütünleme ilişkisi
  • Duyu bütünleme ihtiyacını nasıl anlarız?( Check listesi verilecek)
  • Uygulama ve pratik stratejiler
  • Hangi aşamada hangi uzamana yönlendirme yapmalıyız?

KATILIM ÜCRETİ :

720 (Kdv dahildir)


HESAP BİLGİLERİ :

BAÇTE Birey Aile Çocuk Terapileri Enstitüsü Eğ. Araş. Danışmanlık Kişisel Gelişim ve Organizasyon Tic. Ltd. Şti.
İş Bankası Çağlayan Şubesi
Hesap No: 1083-586201

Iban:TR31 00064000 0011 0830 5862 01

SERTİFİKA :

BAÇTE Organizasyonuyla yapılan eğitim  Pediatrik Fizyoterapist ve Nörofizyolog DrAymen Balıkçı imzalı ve İstanbul, Birey Aile Çocuk Psikoterapileri Ensititüsü Derneği onaylı katılım sertifikası verilir.

 

AYMEN  BALIKÇI kimdir?

2006 yılında İstanbul Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünden mezun olmuştur. Yüksek Lisansını 2010 yılında Marmara Üniversitesi Fizyoloji Anabilim Dalında, Doktorasını ise 2018 yılının başında Kocaeli Üniversitesi Fizyoloji Anabilim Dalında “Taktil uyaranların, elektrofizyolojik, nöroanatomik ve davranışsal etkileri” adlı araştırma konusu ile tamamlamıştır. Mezun olduğundan bu yana pediatrik popülasyon ile çalışmaktadır. 2010 -2018 yılları arasında Amerika, İngiltere ve Avrupanın birçok ülkesinde Duyu Bütünleme, NDT/Bobath, DIR/Floortime, Bağlanma (DMM ve SAI gibi) , Pediatrik Yeme ve Beslenme Bozuklukları (SOS Feeding Therapy ve The Get Permission Approach gibi), Pediatrik Masaj, İşitsel Terapi  ve nörobilim ile ilgili birçok eğitime katılmıştır. Ayrıca Avrupa ve Amerikalı birçok bilim insanı ile ortak çalışmalar yürütmektedir. Amerika ve Avrupa’dan birçok dernek ve organizasyonla  Türkiye’de özellikle duyu bütünleme ve gelişimin diğer alanlarına yönelik ortak eğitim organizasyonları düzenlemekte ve birçoğunda eğitmen olarak bulunmaktadır. Uluslararası Ayres Duyu Bütünleme Eğitimi Koalisyonu (ICEASI) kurucu üyesi olan uzman aynı zamanda yeni geliştirilmekte olan Ayres Duyu Bütünleme Değerlendirme testi (EASI) için uluslararası eksperlerden biri olarak görev yapmaktadır. Halen birçok üniversitenin ergoterapi ve fizyoterapi bölümünde pediatrik rehabilitasyon alanına yönelik lisans ve yüksek lisans dersleri vermektedir. Duyu Bütünleme Derneğinin kurucusudur ve aynı derneğin yönetim kurulu başkanıdır. Alanda birçok bilimsel yayını bulunmaktadır. Ayres Duyu Bütünleme konulu bir kitabın çeviri editörlüğünü yapmıştır ve Ayres Duyu Bütünleme konusunda kitap bölümü yazmıştır. Erken dönem deneyimlerinin, davranışsal, elektrofizyolojik ve nöroanatomik etkileri üzerine araştırmaları devam etmektedir. Ayrıca çocukluk döneminde görülen minör nörolojik bozuklukların (dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite, otizm, gelişimsel koordinasyon bozukluğu, duyu bütünleme ve praksi bozuklukları gibi) yaşamın ilk bir yılındaki belirteçleri ve bunların erken müdahalesi hem klinik hem de akademik özel ilgi alanını oluşturmaktadır.

 

 Eğitim Süreci :

Tarih : 28.09.2019

Ödeme : 610,00 TL + KDV

Kişi : 30 kişiye kadar

  

Randevu Talep Formu