Aile İçi Şiddet ve Çocuk

Aile içi şiddet ve kadına yönelik şiddet önemli bir konudur. Aile içi şiddetten en çocuklar etkilenmektedir. Bu nedenle çocuğunuzu şiddetten ve şiddetin etkilerinden korumak için yapılması gerekenler vardır.

Çocuklar evdeki şiddeti görmeseler ya da kendilerine uygulanmasa bile hisseder, anlar ve etkilenirler. Bunun farkında olarak çocuğun davranış değişiklileri, duygusal tepkileri takip ve kontrol edilmelidir. Çocukla var olan şiddet hakkında konuşulmalı, duygu ve düşünceleri anlayışlı bir şekilde dinlenmelidir. Çocuk şiddetle ilgili sorular sorduğunda ne kadar zorlanılırsa zorlanılsın çocuğun yaşı ve gelişimi göz önünde bulundurularak açık ve doğru cevaplar verilmelidir. Durum ve ailenin bu durumdan nasıl etkilendiği çocuğa anlatılmalı, çocuğu ilgilendirmeyen detaylara girilmemeli, anlatı kısa ve öz olmalıdır. Bazı çocuklar karşısındaki kişiyi üzmemek, kırmamak adına duygularını paylaşmaz ve belli etmemeye çalışır. Bu durumda çocukları duygularını paylaşmaları, anlatmaları için cesaretlendirilmelidir. Çocukların duyguları yargılanmamalı ve eleştirilmemelidir.

Çocuklar evdeki şiddetten kendilerini sorumlu tutabilmekte ve suçlayabilmektedirler. Bu nedenle şiddetin onun suçu olmadığı anlatılmalıdır. Diğer taraftan çocuk şiddet nedeniyle size de öfkeli olabilir. Şiddetin sorumlusu olarak sizi görebilir ve suçlayabilir. Bu noktada şiddetin nedeni ne olursa olsun yanlış bir şey olduğu vurgulanmalı ve çocuğa sakin bir şekilde yaklaşılmalıdır.

Aile içi şiddete maruz kalan çocuklarda şiddet gösterme eğilimleri olabilmektedir. Bu noktada şiddetin yanlış, olumsuz, kabul edilemez bir davranış olduğu açık bir şekilde ifade edilmelidir. Şiddet uygulama açısından kız-erkek arasında ayrım olmadığı, hiç kimsenin şiddet uygulamaması ve şiddete maruz kalmaması gerektiği vurgulanmalı ve açıklanmalıdır. Ayrıca ev içinde çocuğa ya da eşler birbirine öfkelendiğinde şiddet uygulamamalı, çocuk bunu bir öfke ifadesi olarak algılaması önlenmelidir.

Çocuk şiddet konusunda bir taraf olması için zorlanmamalıdır. Çocuk ne olursa olsun her iki ebeveynini sever ve bir taraf tutma fikri çocukta kaygıya, üzüntüye, suçluluk duygularına neden olur. Şiddete uğrayan taraf çocuktan kendisini korumasını, kendi tarafında yer almasını istememelidir. Unutulmamalıdır ki bu çocuğun yaşına göre uygun bir sorumluluk değildir ve bir ebeveyn olarak kendinizi ve çocuğunuzu her türlü şiddete karşı korumak sizin görevinizdir. Bu durumda çocuk da şiddete uğrayabilmektedir.

Sizin uğradığınız şiddete çocuğunuzda uğrayabilir. Ayrıca evdeki şiddet daha tehlikeli bir hal alabilir. Bu nedenle çocuğunuza kendisini nasıl koruyacağı, şiddet anında yapması gerekenleri ve ulaşabileceği önemli merkezler ve telefonlar öğretilmeli, çocuğa güven verilmelidir.

Aile içi şiddete maruz kalan çocukların davranışlarında ve duygusal tepkilerinde de değişikliklerinin olması beklendiktir. Bu nedenle bu davranış ve duygusal tepkilerindeki değişiklikleri takip etmek ve çocuğunuza destek olmak, çocuğunuzu korumak için çocuğun okuluna, öğretmenlerine ve Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisine yardım almak için başvurulabilir.

Randevu Talep Formu