Depresyon

Depresyon çevresel durumlar karsısında veya hormonal bozukluklar sonucunda kişilerdeki kalıtımsal çöküntü durumlarıdır. Depresyon hakkında bazı belirtilerden bahsedeceğiz. 9 maddelik depresyon belirtilerinin ilk 5 maddesindeki belirtiler (ilk 2 madde bulunmak üzere) en az iki hafta süresinde var ise bu duruma majör depresyon nedir.

Depresyon belirtileri

1- Hemen her gün veya günün büyük bölümününde görülen bitkinlik bir duygu durum hali (mutsuzluk, üzgün, dertli vb. gibi)
2- Hemen her gün  ortalama günün büyük kısmını birçok sosyal aktivede yada etkinliklere karşı ilgi göstermeme zevk almama durumu (daha önceden severek yaptığınız isten simdi hoşnut olmamanız, umurunuzda değil biçiminde çökkün hisleri)
3- Diyet yapılmasına rağmen belirgin bir şekilde kilo alimi yada kilo verimi (ortalama 1 ay içerisinde vücut ağırlığının %5 gibi bir oradan fazla yada az olması) ve aşırı derecede iştahlı olma yada iştahsızlık durumu
4- Sıklıkla uyku problemi yaşanması (aşırı uyuma ya da aşırı uykusuzluk)
5- Giderek beyinsel ve vücutsal olarak direncin azalması huzursuz olma (sürekli bir şey yapmadan oturmak istemek yada sıkıntıdan yerinde duramama)
6- Bedensel olarak kendini halsiz hissetmeye başlamak, aşırı yorgunluk ve eskisi gibi kendinizi enerjik hissetmeme.
7- Kendini giderek küçük duruma düşürme, değersiz görme, kedini beğenemez duruma gelme, suçlu ve günahkar olduğunu düşünme.
8- Bir konu üzerinde eskisi gibi yoğunlaşamama, sürekli dikkatinin dağılması, konsantre yeteneği azalması (bulunduğun ortamdaki konuşanları, okuduğunuz yazıları yada izlediğiniz bir şeylere dikkatinizi veremeyin konsantrasyon olama)
9- Sürekli aklından intihar etme düşüncesini geçirme, intihar planları yapma yada intihara teşebbüs etme (depresyon olan kişilerde en sik karşılanan durum)

Depresyonu anlamak

Yapılan araştırmalara göre %8- %20 oranında kişilerde majör depresyon seklinde depresif şikâyetlere rastlanılmıştır. Majör depresyon kalıtımsal eğilimleri içinde bulundurduğundan 30’lu yaslardaki kişilerde çoğunlukla görüldüğü tespit edilmiştir. Majör depresyon esinden ya da sevgilisinden ayrılmış kişilerde yaygın olarak görülmüştür. Son beş yıl içerisinde yapılan araştırmalara göre ortalama altı ay işsiz kalan kişilerin daha yoğun bir majör depresyona girdiği belirtilmektedir. Majör depresyonun erkeklerde görülme olasılığı %2 – %12 arasında kadınlarda görülme olasılığı ise %5 – %26 arasında olduğu tespit edilmiştir.

Depresyonun oluşumuna etken olan kişisel özellikler

– Nefret ile öfkenin, çevresinde bulunana kişilerin kaybına neden olacağını düşünerek onlara yönelmeden, kendisine yönlendirilmesi (bu yapıdaki bir kişi yaşantısının ilk 1-2 yıllık döneminde yeteri kadar anne çocuk ilişkisi olmadan yasamıştır. Kişi yasadığı bu depresyonun gerçek ya da farz edilen bir kayıp ile orantılıdır)

– Kişinin en güzel tutkusu o kadar güçlü ve baskındır ki devamlı kişiyi kısıtlayıp, suçlar, zevk alabileceği, rahatlayacağı aktivitelerden uzak tutup adeta kişiye işkence eder.

–  Kişinin etrafındaki kişiler ondan o kadar çok şey beklemektedir ki, kişinin bu beklentilerin hepsine cevap vermesi çok zordur. Bu yüzden çaresizdik düşüncesi içinde zariflik sezer ve depresyona giden yola girer.

– Kişinin dünyaya geldiği günden bu yana sevilip, Saygı ve gurur duyacağı, bundan da destek alıp sıcaklık göreceği, özendiği, olmak istediği, ideali olan bir kişi (baba,anne,ögretmen,abi,

arkadaş,akraba v.b) bulunmamaktadır. Bu kişinin kişiliği olumsuz şekilde etkilenir, kendine olan güveni giderek azalmaya baslar depresyon rahatsızlığına neden olur.

– Çocukluk döneminde anne ile babası arasındaki ayrılık, stresli dönemde ona destek verecek, sevgi gösterecek yeterli seviyede onu anlayacak birileri olmadığında ileriki dönemlerde depresyonla tanışması an meselesidir.

– Kişiliğinde bulundurduğu yapılarında depresyon oluşumunda etkili rol oynar. Obsesif-kompulsif, bağımlılık, histrionik ile sınırda (borderline) kişilik bozukluğu görülenlerde depresyona girme olasılığı daha yüksektir.

 

Randevu Talep Formu