Eşler Arasındaki Uygun İletişim Becerileri Nasıl Olmalıdır?

Çiftler arasında ortaya çıkan sorunların, çatışmaların sebebi genellikle uygun iletişimin kullanılmamasından kaynaklanmaktadır. Çiftler birbirleriyle ya hiç iletişim kuramamakta ya da duygu ve düşüncelerini uygun şekilde ifade edememektedir. Çiftler birbirleriyle iletişim kurarken birbirlerini suçlayabilmekte, patavatsız olabilmekte, birbirlerini provoke eden tarzda iletişim kurabilmektedirler. Bu durumda çiftler çatışma yaşamakta ve kriz ortaya çıkmaktadır. Bu durumda çiftle suçu birbirlerinde aramak yerine kendilerine dönmeli ve nasıl iletişim kurduklarına bakmalı ve değerlendirmelidirler. Bu amaçla çiftlerin kurmaları gereken iletişim su şekilde özetlenebilir:

1.    Partnerinizle iletişim kurmamak bir seçenek değildir. Partnerinizle çatışma yaşasanız ona kırılsanız da partnerinizle isteklerinizi, beklentilerinizi, korkularınızı, kaygılarınızı açıkça paylaşmalısınız. Eğer partnerinizle iletişim kurmazsanız o sizin ne istediğinizi bilemez ve tahmin edemez. Partnerinizle iletişim kurarken duygularınızı da paylaşmanız çok önemlidir. Çünkü duygular, davranış ve olaylardan bağımsız değildir. Duygularınızı da açıkça belirtmeniz partnerinizin sizi bir bütün olarak daha iyi değerlendirmesine olanak sağlar. En önemlisi iletişim kurarken mutlaka “Ben Dili” ni kullanmanız gerekmektedir. “Ben Dili” suçlayıcı değildir ve karşınızdaki kişiden bağımsız bir şekilde kendi duygu ve düşüncelerinizi aktarmanızı sağlar.

2.    Bir başkasıyla iletişim kurarken onun sınırlarına da müdahale etmemeyi göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Partneriniz adına konuşmak, ona kendisini ifade etmesine olanak vermemek sınırlarını zorlamak, ona ne yapması ve ne hissetmesi gerektiğini söylemek ama düşüncesini öğrenmemek iletişim adına oldukça olumsuzdur. Böyle bir durumda karşı tarafın olumsuz bir tepki vermesi, çatışma yaşanması kaçınılmazdır. İletişimde sınırların ihlali bir anlamda bağımsızlığın elinden alınması ve benlik saygısının yitirilmesi de demektir. Bu noktada yapılması gereken birey olarak sizin kendi duygu ve düşüncelerinizi ifade etmeniz ve eğer karşı tarafında duygu ve düşüncelerini merak ediyorsanız açık uçlu sorular sorularak öğrenmeniz gerekmektedir.

3.    Karşılıklı bir İletişim ve paylaşımda bulunulduğunda olumsuz yorumlar, aşağılamalar ve suçlamalardan kaçınılmalıdır. Unutulmamalıdır ki; doğru ya da yanlış olsun belirtilen duygu ve düşünceler karsı tarafındır ve kendisine özgüdür. Bu nedenle Saygı duyulması gerekmektedir. Bu şekilde yapılan yorumlar karşı tarafın öfke, suçlanma, utanma hissetmesine yol açabilmekte ve iletişimi kopararak savunmaya geçmesine neden olabilmektedir.

4.    Uygun İletişim kurma becerisi ile birlikte uygun dinleme becerisinin de kazanılması gerekmektedir. Karşı taraf dinlenmeden iletişime geçilemez. Karşı tarafı dinlemek için uygun ortam yaratılmalı, karşı tarafın dinlendiği benden durusu, mimikler ve göz temasıyla belli edilmelidir. Dinleme becerisi gelişirse partnerinizi anlamanız, davranışlarının sebebini öğrenmeniz mümkün olur. Böylece partnerinize daha uygun tepkiler verebilirsiniz.

5.    Partnerle İletişim kurarken onu kişisel özellikleri, hayata karşı bakış açısı, hassas olduğu konular bilinir ve bunlar önemsenerek uygun iletişim kurulursa her iki taraf birbirini daha iyi anlayabilir ve iletişim amacına ulaşabilir

 

 

Mehmet TEKNECI (M.D)

BAÇTE Birey AIle Çocuk Terapileri Enstitüsü

 

 

Randevu Talep Formu