İLİŞKİLERE PSİKOANALİTİK BAKIŞ

                    Boğaziçi Üniversitesi 3. Psikolojik Danışma Sempozyumu 1-2 Nisan 2017 Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs.                                                                                                        

                                                            İLİŞKİLERE PSİKOANALİTİK BAKIŞ

                                                                        Dr.Mehmet TEKNECİ

            Kişiler birbirlerini görür, beğenir ve ilişkiye başlamaya karar verir. Peki, bu ilişki gerçekten kendimizi ve sevdiğimiz kişiyi olumlu-olumsuz tüm yönleriyle gördüğümüz; kabul ettiğimiz ve ilişkimizi bütün gerçekliğiyle değerlendirdiğimiz bir ilişki midir yoksa kendimizin eksik kalmış duygusal ihtiyaçlarımızı sağlamaya çalışıp sevdiğimiz veya ilişkide kaldığımız kişiyi aşırı olumlu gördüğümüz, olumsuzluklarını göremediğimiz veya görsek de gündemimize almadığımız; aslında zihnimizdeki aşırı sevilme, değer bulma, onaylanma, güvende hissetme ihtiyaçlarını partnerimize yansıtıp onu yeterince tanımadığımız bir düzlemde mi ilişkiye (evlilik, aile hayatı) başlıyoruz?

           Psikoanalitik kuramlara göre bebek ruhsal gelişim dönemlerini öncelikle anneden olmak üzere önemli ötekilerle yeterince sevgi alamayarak ve duygusal destek sağlamayarak geçirirse erişkin bir birey olunduğunda kendilik sorunları oluşur. Kendini, olayları ve insanları olumlu ve olumsuz yönleriyle gören; kendilik saygınlığını koruyabilen, öfke ve kızgınlıklarını yatıştırabilen, sosyal uyumu olan, aile ilişkilerini gerçeklikte algılayabilen ve yakın ilişkilerini tutarlı bir şekilde götürebilen bir noktada olamaz.

         Yakın ilişkilerde kişinin kendi aile köklerinden aldığı mirası ( oluşan intrapsisik yapısının etkisiyle) şu anki ilişkisine nasıl yansıttığını ve nasıl geçmiş yaşanmışlıkların takılmışlığının şimdiki ilişkisinde tekrar ettiğini değişik olgu örnekleriyle ve canlandırma yapılarak gösterilecektir.

 

Randevu Talep Formu