Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite

Dikkat eksikliği genellikle okul döneminin başlangıcıyla belirgin hale gelir. Okul öncesi dönemde de çabuk sıkılabilir, bıkabilir, sık ara verip elindekinin dışında hemen başka bir oyuncak seçebilir, kendisine verilen oyuncaktan sıkılıp onu kırıp, atıp , değiştirebilirler. Yaşlarına uygun olan yap-boz tarzı oyuncakları tam olarak düzenleyemezler. Uzun süreli çocuk kuşağı programları ya da çizgi filmleri izleyemezler. Okul dönemine geçiş yapılmasıyla öğrenmeye yönelik istek ve ilginin azlığı dikkat çekmeye başlar. Ödev yapmayı ve tekrar etmeyi sevmez, okulla ilgili sohbetlerden sıkılır fakat anne baba ya da öğretmenin diretmesi yada zorlamasıyla ödev yaparlar. Ders çalışma ortamını hazırlamak istemezler, hazırlanan ortamdan da sürekli bahaneler üreterek çıkmaya çalışırlar (tuvalete gideceğim, şu içeceğim, mutfaktan bir şey alacağım vs.) ebeveynleri ya da büyükleri ders çalışırken yanlarında isterler.

Başladıkları işleri bitirmekte zorlanırlar; ertelerler, değiştirmeye çalışırlar bazen yok sayarlar, kasıtlı unuturlar ve sonra hemen diğerine geçerler. Kendilerinden istenen bir şeyi sizi dinliyormuş gibi yapıp birkaç defa talep ettikten sonra yerine getirirler.

Sınıf içerisinde dersi takip etmekte zorlanırlar. Dikkatleri o kadar zayıftır ki herhangi bir uyarandan hemen etkilenirler. Ders dışı faaliyet ve işlerle çok daha sık ilgilenirler. Ders esnasında yazma gereçleriyle sırayı karalar, onlarla uğraşır, farklı şekiller çizer, başka şeylerle uğraşırlar. Dersi takip etmek çok zordur. Bu yüzden sıkılıp sınıfın dikkatini bozacak eylemlerde bulunabilirler.

Okuma yazma becerileri, defter dizaynları, yazıları akranlarından ve sınıf arkadaşlarından kötüdür. Okuma yaparken sıkça hata yapabilir ve cümlelerin sonunu kendilerine göre başka kelimelerle bitirebilirler. Okuma ve yazmayı pek sevmezler. Kendilerine uygun bir çalışma şekli ve sistemi geliştirmekte zorlanırlar.

Sınavlarda sıklıkla hata yapma olasılıkları fazladır. Sabırsız davranmaları çabuk okumaları sebebiyle soruları yarım yamalak okuyarak yanlış anlayabilirler, Test sınavlarında analitik düşünceye iten, birbirine benzeyen, çeldirici şıklara kolaylıkla yönelirler. İlkokul yıllarında sınavı ilk bitiren kişi olmak için acelece sınavı tamamlamaya çalışarak daha çok hata yapabilirler ve bunun sonuncunda diğerlerinden çok daha düşük not alabilirler.

Okul öncesi gelişim dönemlerinde dikkat eksikliği pek fark edilmeyebilir ancak bu çocukların bir kısmı bu dönemlerde de ders dışı çok çabuk sıkılma belirtileri gösterebilirler. Genellikle düzensiz, dağınık ve sorumluluk almak istemezler.

Hiperaktivite: çocuğun aşırı hareketli hali yaşıtlarıyla kıyaslandığında belirgin farklılık gösterir. Her zaman hareketlidirler, sanki bitmez tükenmez bir enerjileri vardır. Evin içinde koşturur, koltuk başlarında gezer, uyarıları dinlemez, evin odalarını ve eşyaları birbirine katan bir haldedir. Sakin bir şekilde oyun oynamak daha doğrusu sakinlik onlar göre değildir çünkü beceremezler. Kısa süre otursalar ya da oturmak zorunda kalsalar bile ayakları, elleri , kafası sürekli hareket eder. Çok konuşmayı sever, kişiler konuşurken sürekli araya girerler. Sabit yerde, masa başında oturmak onlar için zor olduğundan derslerinde de başarısız olurlar.

Randevu Talep Formu