Çocukluk Dönemi Problemleri

Kıskançlık: Çocukların yaşamında görülen en yaygın kıskançlık örneği küçük kardeşe duyulan kıskançlıktır. Saldırgan olur küçük kardeşe karşı; ısırma, vurma, ağlatma, yök sayma davranışları sıklıkla görülebilir. Anne ve babadan aldığı sevgi artık bölünmeye başlayacak, hatta tamamen yitirme kaygısı yaşanmaya başlanacaktır özellikle anne ve memeyi koruma iç güdüsüyle yeni kardeşin ona zarar vereceği düşüncesi artacaktır. Aile içerisindeki bireylerin ve sosyal çevredeki insanların küçük bebeğe olan ilgisi büyük olan çocuğu bebek gibi davranma gereksinimine itecek ve bebekçe konuşma, tekrar biberonla beslenme, emekleme, altını ıslatma gibi gerileme belirtile baş gösterebilecektir. Bu nedenle bebek dünyaya gelmeden önce ailenin çocuklarını bu konuda hazırlamaları, doğum sonrası bebeğin beslenme, temizlik, giyinme gibi ihtiyaçlarını büyük olan kardeşe yaptırmalarının iyi bir çözüm olduğu düşünülmektedir.

Öfke nöbetleri; Genellikle 1-4 yaş arasında olan neredeyse tüm çocuklar zaman zaman öfke nöbetleri yaşar. Okul öncesi döneme denk gelen bu nöbetlerde somurtma, çığlık atma, ağlama, ayak veya kafasını, nefesini tutma, tekmeleme, vurma gibi davranışlar görülür. Öfke nöbetleri sağlıklı gelişimin bir parçası olarak görülmektedir, kimlik duygusunun gelişimi ve bağımsızlık kazanma isteğiyle içerideki öfkenin boşaltılması gerçekleşmektedir. Kimi zaman da ihtiyaçları karşılanmayan çocuk bunu bir uyarı sinyali olarak bakıcılarına verebilmektedir. Ebeveyn tutumlarında sınırı doğru ve gerekli belirlenmeyen çocuklarda ise bu durum sorun teşkil etmektedir.

İdrar Kaçırma: tıbbi adıyla Enurezis Nokturna dünya da bir çok çocukta olduğu gibi ülkemizde de sık görülen bir problemdir. Halk diliyle de ‘gece işemeleri’ olarak bilinir. Tıbbi bir nedeni olmaksızın geceleri sürekli tekrar eden bu idrar kaçırmaları, sağlık problemi bulunmayan çocuklarda da uyku öncesi aşırı sıvı tüketimi sonrası olabilmektedir. Bu problemden bahsedebilmek için idrar kaçırma sıklığı art arda gelen 3 ayda haftada 2 kereden fazla olması ya da yaşamsal işlevselliği bozucu olması gerekmektedir.

Kardeş doğumu, okula başlama, taşınma, hastaneye yatma, anne babanın boşanması, anne ya da babanın bir nedenle uzaklaşması gibi sosyal durumlar sonrasında da bu problem oluşabilmektedir. kendi kendine de düzelebilen gece işemesinin şıklığı yaş ilerledikçe azalmakta oluş nedenleri üzerinde bir çok etki durumu araştırılmaktadır.

Randevu Talep Formu