Çocukluk Dönemi Ruhsal Gelişimi

Çocuğun ruhsal gelişimi anne karnından itibaren başlayan bir süreçtir. Anne ve baba çocuğun fiziksel ve psikolojik ihtiyaçlarının farkında olarak ve bu ihtiyaçları doğru zamanda ve doğru şekilde gidererek çocuğun ruhsal gelişimine pozitif katkıda bulunmuş olur. Çocuk dünyaya geldikten sonra belirli gelişim basamaklarından geçmeye başlayacaktır.

Bu basamaklar ilerideki kimlik oluşumuna ve kişilik yapışan etkide bulunacaktır. Çocuğun gelişim ihtiyaçları beraberinde dönemsel gereksinimleri de ruhsal gelişimi için önemlidir.

Çocuğun gelişim ihtiyaçlarıyla birlikte bir psikolojik bağlanma evresi başlayacaktır. Ebeveyn ile çocuk arasında gerçekleşecek olan bu psikolojik bağlanma ilerideki ikili ilişkilerini, karşı cins ilişkilerini ve hayatın içerisinde karşılaşacağı bir çok iletişimsel durumu etkileyebilmektedir. Dönemler değısıtıkçe ihtiyaçları değişecek, ihtiyaçları değiştikçe çözüm yolları değişecek ve tüm değişkenler farkındalıkla birlikte ilerlediği zaman da çocukta ruhsel gelişim evrelerinin iyi sonuçlanması beklenebilecektir.

Randevu Talep Formu