Mehmet Tekneci

BAÇTE Yönetim Kurulu Başkanı, M.D.

[email protected]
+90 534 513 28 88

Dr. Mehmet Tekneci, Giresun Alucra’da doğdu. Evli olan Tekneci’nin iki kızı vardır. 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Tekneci, çeşitli kamu kurumlarında (Aksaray İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Ocakları Şube Müdürü, Ana-Çocuk Sağlığı Şube Müdürü, Ruh Sağlığı Şube Müdürü, Samsun İl Sağlık Müdürlüğü Çevre Sağlığı Şube Müdürü vs.) görev yapmıştır. Azerbaycan Devlet Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda Psikiyatri İhtisası yapan Tekneci, Selçuk Üniversitesi’nde Aile Danışmanlığı Yüksek Lisansını tamamlayarak Uzman Aile Danışmanı oldu. Psikiyatri ve Psikofarmakoterapi yerine psikoterapi alanında çalışmayı tercih etmiştir.

20 yıldır ulusal ve uluslararası birçok psikoterapi çalışmasının etkin bir üyesi olan Tekneci, Hipnoz Derneği, Psikoterapi Enstitüsü Derneği’nin ve BACPED Birey Aile Çocuk Psikoterapileri Enstitüsü Derneği’nin kurucu üyesidir. Uzun süre Psikoterapi Enstitüsü Derneği’nin ve Hipnoz derneğinin başkan yardımcılığını yürüten Tekneci, Entegratif Psikoterapist’tir. Amerika-New York Uluslararası Masterson Enstitüsü’nde yüksek lisans düzeyinde kişilik bozuklukları ile ilgili eğitim alarak Psikoanalitik Masterson Yaklasimi Terapisti olmuştur. Dr. Tekneci, altı yıl bu yaklaşım ve olguyla ilgili çalışmalarını İngiltere, Kanada, Amerika ve Güney Afrika bağlantılı olarak yürütmektedir. Vamik D. Volkan ile olgu üzerinden süpervizyon çalışmalarını yapmıştır. Dr. Tekneci, Otto Kernberg ve ekibiyle iki yıldır devam eden Nesne İlişkilerini Aktarım Odaklı Terapi adli klinik çalışmalarını da yürütmektedir. Kanada York Üniversitesi’nden Birey ve Çiftlerde Duygu Odakli Terapi yaklaşımını oluşturan Leslie Greenberg ile iki yıldır süpervizyon ve olgu üzerine ortak çalışmalar yürüten Tekneci, Duygu Odaklı Birey ve Çift Terapisti’dir. Kanada-Yukon Satir Enstitüsü Baskani Patricia BRAGG ile kurucusu olduğu BAÇTE Birey Aile Çocuk Terapileri Enstitüsü’nde Birey, Çift ve Aile Terapilerinde ve organizasyonu ile Virginia Satir Modeli Yakla Simi’nin eğitimlerinin yürütülmesini sağlamaktadır. Virginia Satir; Birey, Çift ve Aile Terapistidir. Çeşitli bilimsel kuram ve yaklaşımı bireysel, çift ve aile terapilerinde kullanmakta ve profesyonel hizmet vermektedir. Yeni Yüzyıl Üniversitesinde psikoloji bölümünde öğretim görevlisidir. Klinisyen anlamında özellikle Kişilik Bozuklukları Bireysel Psikoterapileri (Borderline, Narsisistik, Sizoid vs.); Çift, Evlilik ve Aile Terapileri; Aile-Çocuk Terapileri; Ergen Bireysel Terapileri (Kendilik Bozuklukları, Ters Kimlik, Kimlik Bocalaması); Anksiyete Bozuklukları Bireysel Terapileri (Panik Bozukluklar, Sosyal Fobiler, Özgül Fobiler, OKB, vs.) alanlarında yetkin donanıma sahiptir.

BAÇTE Birey Aile Çocuk Terapileri Enstitüsü’nde Gelişim Odaklı Psikodinamik Psikoterapi Eğitimi; Psikoanalitik Masterson Yaklaşımı Eğitimi; Duygu Odaklı Birey ve Çift Terapisi Eğitimleri; Birey, Çift ve Aile Terapilerinde ve organizasyonu ile Virginia Satir Modeli Eğitimi; Psikoterapi Beceri Eğitimi’ni üniversitelerde vermiştir.. İnsan psikolojisi ile ilgili eğitim programlarında (Aile Danışmanlığı, Aile Terapileri, Çift Terapisi, Bireysel Terapiler ile ilgili) üniversitelerde (İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, Medipol Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi) ve çeşitli kurumlarda ders, konferans ve seminerler vermektedir. Ayrıca şirketlerde kişisel gelişim, koçluk, ve danışmanlık vermektedir.