Evlilik & Çift Danışmanlığı

İlişkimde neler oluyor?”, “Eskiden birbirimizi seviyorduk, şimdi ne oldu?”, “Eskiden kavga etmezdik, şimdi nasıl oluyor da bu kadar çok kavga ediyoruz?”, “Neden birbirimizi mutsuz ediyoruz?”, “Neden o hiç beni anlamıyor?”, “İş ciddiye binince ne değisti?” diyen, ilişkilerinde anlaşılamama, güç ve iktidar çatısması yaşayan, kontrol etme ve kontrol edilme hisseden, terk edilme kaygısı ve kaybetme korkusu hisseden çiftler için kendilerini, karşı tarafı ve ilişkisini anlamalarını sağlayan bir yaklaşım içerisinde Çift Terapisi Hizmeti verilmektedir.

İlişkilerde yaşanan zorluklar karşılıklı etkileşimlerin sonucunda ortaya çıkmaktadır. Evlilik ve Çift danışmanlığı hizmetinde amaç, ilişkide hatalı tarafı bulmak değil, yaşanan sorunu tanımlamaya çalışarak iki tarafın da bu sorunun oluşumundaki rolünü ortaya çıkarmak, çiftin gerçekte birbirine ne anlatmak istediğini bulmaktır. Böylece yaşanan sorunlarla ilgili daha gerçekçi çözüm yolları bulmalarına yardımcı olmaktır.

Yapılan araştırmalarda elde edilen sonuçlara göre; mutlu olan çiftlerin hastalık oranları düşmekte ve bağışıklık sistemleri güçlenmektedir. İlişkilerinde mutluluğu yakalayabilen çiftlerin ömürleri uzamakta mutsuz evliliklerde ise çocuklarda psikolojik problemlerin görülme olasılıği artmaktadır.

İlişki, bakim ve özen ister. Eşler/partnerler ilişkide mutlu olma ve mutlu kalabilme niyetini alarak ilişkileri için çaba harcamalıdır. İlişkiye gereken özen gösterilmediğinde basta çocuklar olmak üzere, çiftler ayrı ayrı çok olumsuz etkilenmekte ve bu etkiler çok uzun yıllar sürmektedir.

Evlilik ve Çift danışmanlığı, evliliğin/ilişkinin her aşamasında alınabilecek bir hizmettir. Özellikle sorunlar çok büyümeden destek alınması, ilerleyen süreçte çıkabilecek sorunları ve krizleri önleyici niteliktedir. Evlilik/ilişki uzun süre ihmal edilirse ve olumsuz deneyimler ne kadar çok olursa sağlıklı, mutlu bir ilişki kurma ve ilişkilerin devam etme olasılığı o oranda azalmaktadır. Hastalıklarda erken teşhisin hayati kurtarması gibi evliliklerde de sorunlara erken müdahale etmek ve önlem almak, devam edebilecek ilişkileri kurtarabilir ve ileride yaşanacak birçok acının ve onarımı zor olabilecek kötü olayların yaşanmasını engelleyebilir.

Evlilik Öncesi Danışmanlık

Evlilik Öncesi danışmanlık çiftleri evliliğe hazırlayan bir yaklaşım içerisinde sunulan bir psikoterapi çeşididir. Evlilik Öncesi Danışmanlığı, evlilik terapisi değildir.

Evlilik terapisi kadar uzun sürmemektedir. Evlilik Öncesi Danışmanlık, çiftlerin bulundukları konumda yaşadıkları sorunların çözümlenmesinde ve sağlıklı bir evlilik yapmalarında onlara yardımcı olmayı hedeflemektedir. Çiftlerin ailelerinde yaşadıkları ya da bireysel olarak yaşadıkları sorunları çözmeyi hedeflemez.

Evlilik Danışmanlığı

Kişiler birbirlerini görür, beğenir ve evlenmeye karar verebilirler. Peki bu evlilik gerçekten kendimizi ve sevdiğimiz kişiyi, olumlu ve olumsuz taraflarıyla gördüğümüz, kabul ettiğimiz, ilişkiyi gerçeklikte değerlendirdiğimiz bir şekilde yapılan bir evlilik mi? Yoksa kendimizin eksik kalmış duygusal ihtiyaçlarımızı sağlamaya çalışıp sevdiğimiz kişiyi aşırı olumlu gördüğümüz, olumsuzluklarını göremediğimiz veya görsek de gündemimize almadığımız, aslında zihnimizdeki aşırı sevilme, değer bulma, onaylanma, güvende hissetme ihtiyaçlarını partnerimize yansıttığımız; onu yeterince tanımadığımız bir düzlemde mi evliliğe başlıyoruz?
“Birbirimizden hoşlanıyor, birbirimizi seviyor ve evlilik için adım atıyoruz. Ama birbirimizi ne kadar iyi tanıyoruz”
“Kendi ihtiyaçlarımı ve isteklerimi bir başkasında karşıladığım için ve bu yanılsama ile mi evlilik kararı aldım?”
“Karşı tarafı hem olumlu hem de olumsuz yönleriyle görebiliyor muyum? Yoksa “Sadece olumlu yönlerini görüp olumsuz yönlerini görmezlikten mi geliyorum?”
“Karşımdakini aşırı idealleştiriyor, olmazsa olmaz gözüyle mi bakıyorum?”
“İlişkimi evlilik kararı verecek kadar tanıyıp ilişkiyi değerlendirme imkanını kendime verdim mi?”