Patricia Bragg

Yukon Satir Enstitüsü Başkanı

[email protected]
+90 534 513 28 88

(Yukon Satir Enstitüsü Başkanı, The Virginia Satir Global Network- Yönetim Kurulu Üyesi)

Alınan Eğitimler

 

2006: Virginia Satir Modeli Aile Danışmanlığı Uygulaması ve Eğitmenliği Sertifikası, Manitoba Satir Profesyonel Geliştirme Enstitüsü, Winnipeg

2001: Kritik Olay Stres Yönetimi. Uluslararası Kritik Olay Stres Yönetimi Vakfı; Baltimore, Maryland

1996: Çocuk Haklarını Koruma Arabuluculuk Sertifikası. Çocuk ve Aile Hizmetleri Bakanlığı, Whitehorse, Yukon

1995: Uyuşmazlığı Çözme Sertifikası. British Columbia Adalet Enstitüsü (arabuluculuk ve müzakere sertifikası). Vancouver, B.C.

1990: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Lisans ve Lisansüstü Diploması. Brandon University, Brandon, Manitoba

1988: Okul Yöneticiliği Sertifikası. Eğitim Bakanlığı (Eğitim Departmanı). Manitoba

1976:Yasam Becerileri Koçluğu Sertifikası. Whitehorse, Yukon

1975: Profesyonel Öğretmenlik Sertifikası (Onur derecesi) (İngilizce ve odaklanma rehberliği) . University of Manitoba, Winnipeg

1972: İngilizce ve Felsefe Lisans Diploması. (Bachelor of Arts (English and Philosophy)). Maquarie University, Avustralya.

 

İş Deneyimleri

 

*1990’dan beri özel danışmanlık merkezinde psikolojik danışmanlık.

*1996’dan beri özel danışmanlık merkezinde arabuluculuk.

*2007-2015: Aile Arabuluculuğu Danışmanlığı, Aile arabuluculuğu, Manitoba Hükümeti

*2006: (9 aylık bir pozisyon) İnsan Hakları Sorumlusu, Manitoba İnsan Hakları Komisyonu

*2001-2005: Yönetici Müdür, Yukon Aile Hizmetleri Birliği, Whitehorse, Yukon

*2000- 2001: Yönetici, Öğrenci Departmanı, Yukon College. Whitehorse, Yukon

*1997-2000: Dekan, Gelişimsel Araştırmalar Departmanı, Yukon College. Whitehorse, Yukon

*1990-1997: Koordinatör, Erken Çocukluk Gelişimi Programları, Yukon College. Whitehorse, Yukon

*1989-1990: Koordinatör/Eğitmen, Sosyal Hizmetler Yardımcılığı Eğitimi Programı, Yukon College. Whitehorse, Yukon

*1985-1988:Eğitim Gorevlisi, Aile Yaşamı Programı, Keewatin Community College, Flin Flon Campus, Flin Flon, Manitoba

*1981-1988: Psikolojik Danışman ve Rehberlik Öğretmeni/ Öğretmen; Hapnot Meslek Lisesi, Flin Flon, Manitoba

*1980-1981: Halk Eğitim Öğretim Merkezi Öğretmeni/ Koordinatör. Creighton, Saskatchewan

*1979-1980: Bölgesel Koordinatör Asistanı, Northeast Community College. Creighton

*1978-1979: Süpervizör, Halk Temel Eğitim Programı, Yukon College

*1976-1978: Yasam Becerileri Koçu, Yukon College

*1975-1976: Öğretmen, 5.-8. sınıflar, Lake St. Martin Reserve, Manitoba

 

Önemli Nitelikler

 

*40 yılı aşkın süredir özel ve kamu kurumlarında bireysel, çift ve aile danışmanlığı.

* Virginia Satir Global Network Yönetim Kurulu Üyesi. (bknz. https://satirglobal.org/about/current-board/)

*Dr. Maria Gomori (Manitoba Satir Profesyonel Gelişim Enstitüsü Eğitim Direktörü)’ nün süpervizyonluğunda 12 yıllık tecrübe.

*Virginia Satir Danışmanlık Modelini uygulama ve eğitmenlik sertifikası, Manitoba Satir Profesyonel Gelişim Enstitüsü tarafından ( 2 yıllık yarı-zamanlı program).

*Satir Odaklı atölye çalışmalarını, uluslararası konferanslarda Kanada, Vancouver’da (2017), ve Avrupa Aile Terapisi Vakfı-Eğitim Enstitüsü Komüsyonu’nda, Malta (2017), sundu.

*Many Rivers Aile Danışmanlığı Ajansının Yönetici Müdürü olarak 5 yıllık başarılı liderlik ve yöneticilik tecrübesi.

*Sertifikalı Yaşam Koçu

*Kanada, British Kolombiya Adalet Enstitüsü’nden Arabuluculuk ve Müzakere üzerine sertifika sahibi.

*22 yıllık arabuluculuk deneyimi.

*Halka yönelik eğitimlerin belirlenmesi, hazırlanması, sunumu ve desteği, okul müfredatının geliştirilmesi, program ve servislerin değerlendirilmesi ve raporlanması konusunda tecrübeli.

*Süpervize etme, çalışanları eğitme ve geliştirme, iletişim, takım çalışması, kişilerarası ilişkiler, arabuluculuk, uzlaşma ve çatışmayla etkili bir şekilde baş etme alanlarında deneyimli.

*Manitoba Başsavcılıgı ve Adalet Bakanlığı tarafından resmi olarak tanınmış ve görevlendirilmiş aile değerlendiricisi ve arabulucusu.

*Kanada’da ve uluslararası camiada saygı duyulan, prensip sahibi, psikolojik danışman, lider, kişisel gelişim ve öğrenme eğitim yöneticiliği. Kültürler arası konulara hassas ve geleneksel toplumsal öğretilere ve farklı kültürel değerlere saygılıdır.

*Son zamanda katıldığı online ve workshop eğitimleri: NLP, Öyküsel (Masal) Terapi, Diyalektik Davranış Terapisi, İlişkisel Yaşam Terapisi, Kaygı ve Depresyonla Mücadelede, Güç ve Ataerkillik, Sue Johnson’un Çift Terapisi, Yakınlığın Gücü vb.

 

Detaylarıyla Yöneticilik ve İdarecilik Tecrübesi ve Yetenekleri

 

*2001-2005 yılları arasında Yukon Aile Hizmetleri Birliği’nin üst düzey yöneticisi olarak görev almıştır. Bu yardım kuruluşu Yukon’un birçok bölgesinde aile ve bireysel danışmanlık ve ebeveyn destek hizmetleri vermektedir. Bu çalışma kapsamında 4 bölgedeki 20’nın üzerinde danışmanın süpervizörlüğünü yapmıştır ve fon artırımı da dahil olmak üzere yıllık 1.5 milyon dolarlık bütçeyle ilgili tüm idari ve idari fonksiyonlardan sorumlu bulunmuştur. Kamu ve Personel destek danışmanlığı programlarına ek olarak, ebeveyn destek grupları, psikoeğitim grupları ve Sosyal Sokak Yardım Programı ile gençlere ve onların ailelerine destek hizmetleri sunmuştur.

 

*Ağustos 1997’den Temmuz 2001’e kadar, 8 üyesi bulunan Yukon Koleji (üniversite) Üst Düzey Yönetim Ekibi’ nin bir üyesi olarak görev yaptı. Bu üniversitede yaptığı Gelişim Araştırmaları Dekanlığı görevi esnasında Akademik Yükseltme, Üniversiteye Hazırlık, Okuryazarlık, Yaşam Becerileri, ülkenin ilk Üniversiteye giriş programının, İkinci Dil Olarak İngilizce, İkinci Dil Olarak İngilizce Öğretme ve Öğrenim Kaynak Merkezi gibi programlardan sorumlu olmuştur.

 

*Öğrenci Hizmetleri Müdürü olarak Danışma Merkezi ve Aborjin Öğrenci Merkezi, Kültürel uyum desteği ve Yaşlılar Programları, Kabul, Kayıt evi, Uluslararası Eğitim Seyahat Programları, Konut, Kitapçı, Kütüphane, spor salonu ve Özel Hizmetleri denetlemiştir.

 

Bu iki pozisyonda, ihtiyaç analizi, program planlama ve uygulama, müfredat geliştirme ve uygulama, politika geliştirme, öğrenci ilişkileri, personel denetimi ve gelişimi, bütçe hazırlama ve yönetimi (Kendi departmanı kapsamında $2.5 milyon, tüm kolej kapsamında $18 milyon) görevlerinin yanı sıra, toplu sözleşme müzakereleri, halkla ilişkileri ve Başkan’ın Halk Danışma Komiteleri ile irtibatı, pazarlama, fon geliştirme, teklif geliştirme ve 40’a yakın personelin günlük idaresinden sorumlu olmuştur.

 

*1990-1997 yılları arasında, Yukon Koleji’ndeki çeşitli ortak programların koordinasyonunda sorumluydu: Çocuklar için ortak çalışma arkadaşı bulma, Çocuk Bakımı Eğitimi Projesi, Erken Çocukluk Gelişim Diploması Programı, Sosyal Hizmet uzmanı Yardımcılığı Sertifikası programı. Bu programların ana odak noktası, 14 farklı Yukon topluluklarının tamamının erişim ve gelişimsel uygunluluğuna uygun olarak düzenlenen, kredili ve kredisiz programların sunulmasını içermektedir. Programların çoğu belirtilen danışma gruplarının rehberliğinde sıfırdan geliştirilmiştir; Başkanlık Programlama Komiteleri, Topluluk Yönlendirme Komiteleri ve Yukon Çocukları Koalisyonu. Programların çoğu, Çocuklar için Halk Eylem Programı, Ulusal Okuryazarlık Müdürlüğü ve Aborjin hükümeti dahil olmak üzere tüm düzeylerdeki hükümetlerin dış fon kaynaklarına dayanmaktaydı. Bu çalışma geniş çaplı partnerlikler kurma, teklif geliştirme ve düzenli raporlama ve değerlendirme gerektirmekteydi.

 

*1978-1981’den seneleri arasında tüm Yukon Topluluklarına (1976-79) ve Kuzeydoğu Saskatchewan’daki topluluklara (1980-81) yönelik; Yaşam Becerileri, Akademik Gelişim ve Temel Okuryazarlık alanlarında halk eğitimleri sağladı.

 

*Manitoba Eyaleti tarafından sertifikalı Okul Yöneticisi.

 

Detaylarıyla Eğitmenlik ve Danışmanlık Deneyim ve Becerileri

 

*1975 yılından beri Profesyonel Eğitmenlik Sertifikası bulunmaktadır ve kariyeri boyunca eğitmenliği sürekli icra etmiştir. Son dönemlerde eğitim çalışmalarım, çatışma çözümü/arabuluculuk eğitimi ve Virgina Satir’in öğretilerine dayanan kişisel gelişim çalışmaları, kişisel uyum, kişisel sorumluluk ve büyüme üzerine yoğunlaşmıştır.

 

*5 ile 12. Sınıf öğrencilerine eğitim vermiş, yetişkinlere yönelik ise temel eğitimden kolej ve üniversite seviyesine kadar Erken Çocukluk Gelişimi ve Sosyal Çalışma dersleri vererek; Yaşam Becerileri Grupları yönetmiştir. Profesyonel Virginia Satir Danışmanlığı Eğitimlerini terapist ve psikolojik danışmanlara Kanada çapında ve uluslararası düzeyde (Bahreyn, Dubai, Türkiye, Malta) düzenli olarak vermektedir.

 

*1980-1988 yılları arasında Flin Flon Manitoba Okulunda, lise bölümünün rehberlik ve psikolojik danışmanı olarak görev yapmıştır. Ayrıca Çocuk İstismarı Önleme Koordinatörü ve Manitoba Eyaleti Öğretmenler Derneği komitesine Kadın Temsilcisi olarak görev yapmıştır. Bu görev süresince, öğretmenler ve yöneticiler için eğitimler ve buna ek olarak öğrencilere yönelik program geliştirme ve sunma eğitimi vermiştir.

 

*Mayıs 1990’dan bu yana kendi danışmanlık, aile arabuluculuk ve eğitim şirketimi yönetmiştir (Whitehorse’dan, South-Winnipeg’e taşınmıştır). Home-ofis’imden yarı zamanlı olarak aile ve bireylere tüm Yukon genelinde, Manitoba ve uluslararası düzeyde servis sunmaktadır. Çalışma hayatımın İlk 3-4 yılında bireysel ve aile danışmanlığı ile Personel Destek Programı danışmanlığı (Barbara Nimco and Associates) ve eğitimi üzerine odaklanmıştır. 1994 yılından bu yana ayrılma ve boşanma sonrasındaki süreçte ailelere destek çalışmaları yapmaktadır; Çatışma Yönetimi, Stres Yönetimi, Atılganlık Becerileri, Öfke ile baş etme vb. ve kişisel ve örgütsel büyümenin kolaylaştırılması eğitimleri vermektedir. Şuanda Türkiye, Dubai ve Bahreyn’deki psikologlar, psikolojik danışmanlar ve psikiyatristlere yönelik Virginia Satir Modeli lisansüstü sertifika programını yönetmekte ve eğitmenliğini yapmaktadır.