Boşanmadan Sonra Eski Eşle İlişkiler

Boşandıktan sonra eski eşle ilişkilerin nasıl olması gerektiği hem çocuklar hem de boşanan bireyler için önemli bir konudur. Boşandıktan sonra çocuklar için eski eşle çok sık görüşmek, vakit geçirmek çocuk için sağlıklı gibi görünse de aslında bir takım sıkıntıları da beraberinde getirebilmektedir.

Boşanan her çiftin boşanma öncesi yaşadığı sorunlar, çatışmalar ve boşanmak için sebepleri vardır. Bazı nedenlerle boşanmışlar ve hayatlarına ayrı ayrı devam etmeye karar vermişlerdir. Ancak çocuklar için bile sık sık bir araya gelinmesi, vakit geçirilmesi çocuk için olumlu olmaktan çocuk için kafa karıştırıcı ve çelişkili bir durum ortaya çıkarmaktadır. Yaşı ne olursa olsun bütün çocuklar boşanan ebeveynlerinin yeniden bir araya gelebileceklerini isterler, düşünürler ve hayal ederler. Geriye dönüş fikri taşımamalarına rağmen ebeveynlerinin sık sık bir araya gelip çocuklarıyla vakit geçirmeleri çocuklarının belirtilen isteklerini pekiştirir ve umudur arttırır. Bu nedenle çocuklar ve ergenler anne babalarını yeniden bir araya getirmek için anne-babalarını tekrara bir araya gelmeleri için ısrar edebilir, onların suçluluk duygularını körükleyebilirler.

Boşanan çiftler çocukları için bile olsa sık sık bir araya geldiklerinde kendi aralarında çözüme ulaştırmadıkları çatışmaları, sorunları, kırgınlıkları tekrar tekrar gündeme gelerek aralarında gerginliğe sebep olabilir. Bununla birlikte bu tartışmalarda her iki ebeveynde çocuğu kendi taraflarına çekmek isteyebilirler. Çocuk her iki ebeveynini sevdiği ve kırmak istemediği için korku, kaygı yasarlar her zaman dikkatli olmaya çalışırlar. Çocuk büyük bir stres ve baskı hisseder; anne-babalarının özel günlerde dahi bir araya gelmesine istekli olmazlar. Sonuç olarak çocuk, hem boşanmanın hem de anne-babası arasında yaşanan çatışmaların devam etmesinin stresini birlikte yaşamaktadır.

Belirtilen durumların yaşanmaması için eski eşle sorunlar ve kırgınlıklar devam etse de ortamda çocuk varken bunlar unutulmalı ve çocuğa hissettirilmemelidir. Çok sık bir araya gelmek yerine keyifli ve kaliteli zaman geçirilebilecek özel zamanlar ayrılmalıdır. Ziyaret saatleri, tatiller, özel günlerde zaman düzenlenmeleri esnek olmalı ve çocuğun da fikri alınmalıdır. Çocuğun diğer ebeveynle olan ilişkisi desteklenmeli ve onunla özel vakit geçirmesi de sağlanmaya çalışılmalıdır. Karar veremediğiniz anlarda çocuklarınızla konuşabilir, onlardan fikir alabilir, düşüncelerini öğrenebilirisiniz.

Randevu Talep Formu